Kdo a proč

28.03.2022

Dobrovolně pod dozorem

Neustálý každodenní vládní dohled nad lidmi pomocí odposlouchávacích zařízení a kamer v totalitní společnosti, kde je Velký bratr hlavou totalitního režimu je dnes již i u nás běžnou praxí. Argumentace poslušných ovcí tkví v pokorném smíření, kde si tento "oVčan" namlouvá sám sobě, že on přece nic špatného nedělá, tak se nemusí žádného šmírování obávat, je zcela zcestná. Nicméně si neuvědomuje, že přichází o základní ústavní právo, a tím je právo na soukromí. 

Článek 7, LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD

(1) Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena. 

Po Covidové hysterii si většina lidí zvykla na omezování základních práv a svobod, že jim to již nepřijde zcestné a vděčně líbají despotické vládě ruce za nějaké trapné rozvolňování. To co jsme považovali za samozřejmé, bylo pošlapáno a nyní je třeba opět bojovat za svoje práva. 

Bohužel takových ušlápnutých poseroutků, kteří mají strach z toho, že by si nadělali problémy je ve společnosti většina. Proto se neangažují, schovávají se ve svých zaprděných bytech a třesou se strachy aby nevyčnívali. Tato mlčící většina si ovšem ve svém důsledku neuvědomuje, že je to právě tato sorta, která je nejlépe ovladatelnou a nejlépe sledovatelnou. Prakticky je ani nenapadne, že jsou pod totální kontrolou státní šmírovací mašinérie. Vlastně tito ušlápnutí pokrytci si ani nedokáží uvědomit kam je jejich apatie a vyplašenost mohou dovést. Občané musí následovat to, co diktátorská vláda chce, aby udělali, a pokud tak neučiní, Velký bratr to bude vědět a vyvodí z toho důsledky. Proto je třeba nevyčnívat a pokorně hýkat.


Velký bratr

Velký bratr symbolizuje diktátorskou moc hledící do životů lidí. Plakáty s touto frází varují lidi, že vláda chce úplnou poslušnost a oddanost zákonům a pravidlům. Je všemocný a podobný Bohu, nahrazuje lásku ze života lidí strachem a očekává, že budou dodržovat pravidla, bez ohledu na to, zda potřebují zradit své vlastní životy na jeho počest. Jeho obraz je tedy vážný a přísný, nikdy osobně neviděný, i když ti, kteří jsou u moci, ho používají k udržení kontroly nad občany. 


Praktické důsledky

Ústavní soud má od ledna 2018 na stole návrh Městského soudu v Praze na zrušení oprávnění policie odebírat pro budoucí použití genetické vzorky širokému spektru lidí. Jde o právní úpravu, o kterou policie opírá i existenci kriminalistické databáze DNA. Přestože od podání návrhu uplynuly už více než čtyři roky, Ústavní soud o něm stále nerozhodl.

Čekání na rozhodnutí Ústavního soudu vede k tomu, že obecné soudy přerušují řízení týkající se nakládání s genetickými vzorky a profily ze strany policie, jako jsou žaloby žádající výmaz údajů o konkrétním člověku. Odkazují se na to, že musí vyčkat právě rozhodnutí Ústavního soudu.

Stát vlastně nezákonně drží některé fakta a údaje o vaší osobě. Porušuje tím další ustanovení jako je například  Článek 2, LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD

(2) Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví.

Účast v kauze špionážního softwaru Pegasus, kdy jde o spyware izraelské firmy NSO Group, který má širokou paletu způsobů, jak se nabourat do soukromí vybrané osoby.

Napadený telefon může být permanentně odposloucháván, může posílat zprávy pod cizím jménem nebo číst veškerou digitální komunikaci uživatele. Navíc se do telefonu dostane zcela nepozorovaně a pro instalaci není ani potřeba na cokoli v telefonu klikat. Dokonce obejde i zašifrované aplikace. Pravidla hry navíc přepsala kauza, kdy si i některé evropské vlády pořídily stejnojmenný špionážní software ke sledování svých vlastních kritiků, včetně novinářů. Program se dokáže nabourat do jakéhokoli mobilního telefonu, aniž by si toho jeho majitel vůbec všiml.

Toto je další porušení ústavních práv, kdy si státní moc nebere servítky a vesele Vás může šmírovat. Kdo tedy nese odpovědnost za takové jednání?

Anticenu za výrok Velkého bratra získala Dana Svobodová, jednatelka marketingové společnosti MetroZoom. A to konkrétně za svůj komentář pro časopis Marketing a média o využívání dat operátorů k cílení reklamy ve veřejném prostoru:

"S využitím big dat mobilního operátora O2 Czech Republic známe toky všech typů cestujících kolem našich CLV ploch (nosič venkovní reklamy) v každé stanici metra, v každou denní dobu, každý den v týdnu. Plánovat a vyhodnocovat kampaně na CLV v metru tak mohou naši zákazníci na standardní cílové skupiny podle pohlaví, věku, zájmů i socioekonomické skupiny." Ukazuje otevřenou a přiznanou bezbřehost, se kterou se s daty v marketingu pracuje a zároveň nastiňuje blížící se budoucnost, ve které se obsah na míru bude každému zobrazovat i ve fyzickém veřejném prostoru, přesně jako tomu bylo ve varovném sci-fi snímku Minority Report.


Myslíte, že vás nikdo neslyší?

Občas ale nastanou situace, nad kterými rozum zůstává stát. Tak například pokud telefonujete a zmíníte se druhé straně, že máte v plánu koupit si nové auto, nebo si jen tak povídáte u stolu s přáteli (telefon máte samozřejmě poblíž) a sdělíte jim, že přemýšlíte o obměně vozového parku. Následně vám na webu začnou vyskakovat přesně cílené reklamy na automobily (podotýkám aniž byste je předtím jakkoliv hledali). Podobnou situaci snad zažil už každý z nás a skutečně nevíme, jak se takový Google o našich plánech dozvěděl, aby nám následně servíroval takto cílenou reklamu.

Při otevřenosti platformy Android je v podstatě nemožné uhlídat všechny aplikace, které se nacházejí v Obchodě Play a čas od času tam probublá nějaká, které obsahuje škodlivý kód, který podobné věci jednoduše umožní. Zjistěte zda opravdu daná aplikace potřebuje všechna oprávnění, která požaduje? Pokud totiž apka požaduje přístup k mikrofonu, fotoaparátu, poloze a kontaktům, patrně s ní něco nebude v pořádku.  

Náhodná aktivace hlasového asistenta

Dalším vysvětlením vševědoucnosti vyhledávacích gigantů je náhodná aktivace hlasových asistentů. Někdy si telefon myslí, že jste řekli "Alexa", "Ok Google", "Hey Siri" nebo "Cortana", zatímco ve skutečnosti jste to neudělali.

Není nutné správně vyslovovat tato spouštěcí slova. Něco podobného pravděpodobně vyvolá stejný efekt a zapne asistenta - po kterém telefon opravdu poslouchá všechno a pak začne dělat relevantní návrhy. To vše běží po celou dobu, ale spotřebovává málo energie a vůbec žádný internetový provoz. Pouze když detekuje spouštěcí slovo, zařízení se plně probudí, připojí se k serveru a přenese zaznamenaná data pro rozpoznání. 

Agáta (tzv. IMSI Catcher) je zařízení, které se společně se speciálním softwarem používá k odposlouchávání telefonních hovorů a k lokalizaci mobilních telefonů. Zařízení umožňuje zachytit signál všech mobilních telefonů v širokém okolí, rozeznat čísla SIM, dekódovat obsahy hovorů či přečíst textové zprávy. Ve zkratce je IMSI Catcher jakousi náhradní buňkou BTS v síti operátora, na kterou se blízké telefony přeregistrují. A touto přeregistrací vzniká možnost sledovat aktivitu telefonů pomocí softwaru, jehož cena může vyšplhat až na několik desítek milionů korun. Nejedná se přitom o nějak velké zařízení, zmiňovanou Agátu je možné umístit i do běžné cestovní tašky. Pořízení Agáty a její využívání v praxi je drahé a náročné pro operátory. Také v neposlední řadě nelegální, že si ji v praxi můžou dovolit jen státní organizace. A zde se dostáváme k podstatě věci. Státní organizace si s porušováním zákona hlavu nedělají.


Markéta Pekarová Adamová

Já myslím, že je důležité si uvědomit hned několik zásadních věcí - a budu i reagovat na to, co zaznělo. Víte, podle mě vlády se nemají starat o lidi, mají se postarat o to, aby tady bylo bezpečno.

Takže vysvětlení máme. Není podstatná svoboda a soukromí, Důležité je bezpečí výměnou za svobodu. No a bezpečí nám tu zajistí vláda i proti naší vůli, protože je vedena dobrými úmysly. A diktatura vedená dobrými úmysly přece nemůže být špatná. K tomu je ale třeba mít na věky nouzový stav, aby si mohla vrchnost obhájit své zvrhlé plány. Je tu vůbec ještě někdo, kdo stojí o tuto zvrácenou vládní logiku a její důsledky? Nicméně je tu ještě stádo oslů hýkajících blahem a šeptajících: "Blahoslaveni budiž Fiala a jeho lokajové".

¥¥ © Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky